Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žňová a hodová dekorace

 

Tento rok- 2011 jsme poprvé po 15 letech slavili hody. A proto jsme se s tátou rozhodli, že si uděláme takovou nádhernou dekoraci, jakou nemá nikdo. Na začátku byl náčrtek, který taťka stvořil. Až jsme si všechno promysleli a teoreticky zkonstruovali, tak jsme začli shánět materiál. Začali jsme tím, že jsme vzali auto a sjeli jsme do Hroznové Lhoty k panu Pavlicovi pro režné věnce. Dále jsme od něho koupili réž, pšenici a ječmen. Také jsme potřebovali oves, ale ten jsme si vzali z našeho mini políčka. Potom jsme sjeli do Uh. Hradiště do Krojovaného textilu pro mašle a Turecké šátky. Až jsme všechno měli sehnané, tak jsme jeli domů.  A další den jsme začali koupený materiál zpracovávat.

Takže přejdeme k popisu práce:

Budete poteřebovat:

I.   2 velké režné věnce průměru 80 a 60 cm.

II.   2 velké hromady pšenice

III.   1 hromadu ovsa a ječmene

IV.   6 metrů mašle šířky 7 cm (podkladová barva je černá)

V.   4 metry mašle šířky 5,5 cm (podkladová barva je červená)

VI.   4 metry mašle šířky 3,5 cm (podkladová barva je žlutá)

VII.   2 Turecké šátky

VIII.   starý malířský stojan

IX.   Železné zahnuté tyčky neboli skoby průměru cca. 2-3 mm. (k upevnění věnců k sobě) asi takový:____| (dlouhá tyčka je asi 15-20 cm a kratší je 8 cm)

X.   Silon

XI.   Lepicí pistol

 

Popis práce:

I.   Věnce si připevníme k sobě, aby ten horní byl položený na tom druhém a připevníme je skobami. Až je budeme mít připevněné k sobě, tak je jěště ovážeme silonem a připevníme kruhy ke stojanu.

II.   Vezmeme pšenici a odstřiháváme stonky asi 2 cm od klasu a lepíme je pistolí na věnce do té doby, dokud neoblepíme věnec do 2/3 (dolní část kruhu nám zakryjí šátky- pouze u dolního věnce). U horního věnce musíme pšenici nelepit všude.

III.   Do horního věnce začneme lepit pistolí ječmen, tj. do dolních 2/3 věnce po celém obvodu- jak dovnitř, tak zvenku.

IV.   Poté na obvod horního věnce začneme lepit oves- čili na ječmen do dolních 2/3 a přivážeme vše pro jistotu k  věnci silonem.

V.   Až máme všechno přilepené a přivázané tak na dolní věnec přivážeme Turecké šátky. Způsob přivázání vám bohužel už nesdělím, protože byl tak složitý, že jsem to už zapomněla. Ale to nevadí, jelikož to šlo, sice těžce, ale šlo.

VI.   Potom na dolní věnec do dolních 2/3 nalepíme opět oves, a to tak, že klasy budou trčet přes šátky a celé to převážeme silonem. 

VII.   Až budeme to mít převázané, tak už jen přivážeme mašle a uděláme velké mašle- podle jejich délky.

VIII.   A pokud budeme chtít mít naše dílo, jak říkají Angličani "sophisticated", svážeme na vrcholku horního věnce pšenici do kříže a přivážeme ji ke stojanu (stojan musí být vysoký, jinak by jsme neměli kam pšenici přivázat).

 

Pozn. 1  

Pokud chceme, aby mašle byla pěkná z obou stran, tak si ji koupíme 2x tak dlouhou a sešijeme ji k sobě.

Pozn. 2

Krojové mašle nerady drží tvar a proto jsme do nich všili drátek dost pevný na to, aby mašli udržel.

vei..jpg

 

veiv..jpg

 

veiii...jpg

 

veii..jpg

 

vev..jpg

 

vevi..jpg

 

vevii..jpg

 

 

 

 
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>